IEEE SPMB Home

The 2018 IEEE Signal Processing in Medicine and Biology Symposium

Science Education and Research Center, Temple University, 1925 North 12th Street, Philadelphia, Pennsylvania, 19122, USA

December 1, 2018

IEEE

Technical Program

Time Room Presenter Session
Plenary Session No. 1 (Chair: Joseph Picone)
08:00 AM - 08:20 AM 108 Organizing Committee Continental Breakfast
08:20 AM - 08:30 AM 110 Joseph Picone I01.00: J. Picone, "Welcoming Remarks and Symposium Overview"
08:30 AM - 09:30 AM 110 Hasan Ayaz I01.01: H. Ayaz, "Observing the Brain-on-Task using Functional Optical Brain Monitoring"
09:30 AM - 10:00 AM 110 Organizing Committee Break
Lecture Session No. 1 (Chair: Davide Piovesan)
10:00 AM - 10:20 AM 110 Timothy Wroge L01.01: T. Wroge, Y. Ozkanca, C. Demiroglu, D. Si, D. Atkins, and R. Ghomi, "Parkinson’s Disease Diagnosis Using Machine Learning and Voice"
10:20 AM - 10:40 AM 110 Binit Panda L01.02: B. Panda, S. Chin, S. Mandal, and S. Majerus, "Skin-Coupled PVDF Microphones for Noninvasive Vascular Blood Sound Monitoring"
10:40 AM - 11:00 AM 110 Nasim Alamdari L01.03: N. Alamdari, S. Yaraganalu, and N. Kehtarnavaz, "A Real-Time Personalized Noise Reduction Smartphone App For Hearing Enhancement"
11:00 AM - 11:20 AM 110 Yining Feng L01.04: Y. Feng, H. Graber, and I. Selesnick, "The Suppression of Transient Artifacts in Time Series via Convex Analysis"
11:20 AM - 11:40 AM 110 Malcolm D'Souza L01.05: M. D’Souza, D. Wentzien, R. Bautista, J. Santana, M. Skivers, S. Stotts, and F. Fiedler, "Data-intensive Undergraduate Research Project Informs to Advance Healthcare Analytics"
11:40 AM - 12:00 PM 110 Golam Shadhin L01.06: D. Houser, G. Shadhin, R. Anstotz, C. Campbell, I. Obeid, J. Picone, T. Farkas, Y. Persidsky, and N. Jhala, "The Temple University Hospital Digital Pathology Corpus"
Poster Session No. 1 (Chair: Silvia Lopez)
12:00 PM - 12:20 PM Atrium Organizing Committee Lunch
12:30 PM - 02:00 PM Atrium Kamyar Esmaeili P01.01: K. Pourfarhangi and B. Gligorijevic, "Machine Learning Classification of Cancer Cells Migration in 3D Multi-cue Microenvironments"
12:30 PM - 02:00 PM Atrium Md Chowdhury P01.02: M. Chowdhury, K. Poudel, and Y. Hu, "Phonocardiography Data Compression using Discrete Wavelet Transform"
12:30 PM - 02:00 PM Atrium Berj Bardizbanian P01.03: B. Bardizbanian, Z. Zhu, J. Li, C. Dai, C. Martinez-Luna, T. Farrell, and E. Clancy, "Calibration of Dynamic Hand-Wrist EMG-Force Models using a Minimum Number of Electrodes"
12:30 PM - 02:00 PM Atrium Jianan Li P01.04: J. Li, M. Bhuiyan, X. Huang, B. McDonald, T. Farrell, and E. Clancy, "Reducing Electric Power Consumption when Transmitting ECG/EMG/EEG using a Bluetooth Low Energy Microcontroller"
12:30 PM - 02:00 PM Atrium Ed Marcus P01.05: E. Marcus, A. Adar, D. Mah, and D. Harrild, "A Statistical Technique to Assess Overall Cardiac Ventricle Contraction Dyssynchrony"
12:30 PM - 02:00 PM Atrium Christopher Campbell P01.06: C. Campbell, N. Mecca, T. Duong, I. Obeid, and J. Picone, "Expanding an HPC Cluster to Support the Computational Demands of Digital Pathology"
12:30 PM - 02:00 PM Atrium Sean Ferrell P01.07: S. Ferrell, E. von Weltin, I. Obeid, and J. Picone, "Open Source Resources to Advance EEG Research"
12:30 PM - 02:00 PM Atrium Noah Capp P01.08: N. Capp, C. Campbell, T. Elseify, I. Obeid, and J. Picone, "Optimizing EEG Visualization Through Remote Data Retrieval"
12:30 PM - 02:00 PM Atrium Vinit Shah P01.09: V. Shah, R. Anstotz, I. Obeid, and J. Picone, "Adapting an Automatic Speech Recognition System to Event Classification of Electroencephalograms"
12:30 PM - 02:00 PM Atrium Radana Kahankova P01.10: R. Rahankova and R. Martinek, "Comparison of Fetal Phonocardiogram Wavelet Denoising Methods"
12:30 PM - 02:00 PM Atrium Hongbo Du P01.11: H. Du, I. Jouny, Y. Yu, and S. Wang, "Exploring P300-based Biometric for Individual Identification Based on Convolutional Neural Networks"
12:30 PM - 02:00 PM Atrium Shivayogi Hiremath P01.12: N. Islam, A. Amiri, J. Forlizzi and S. Hiremath, "Automatic Mouth Detection for Self-Feeding"
Plenary Session No. 2 (Chair: Ivan Selesnick)
02:00 PM - 03:00 PM 110 Najim Dehak I01.02: N. Dehak, "Evaluation of Neurological Diseases by Means of Speech Processing and Multimodal Analysis"
03:00 PM - 03:30 PM 110 Organizing Committee Break
Lecture Session No. 2 (Chair: Hansen Mansy)
3:30 PM - 3:50 PM 110 Ghulam Rasool L02.01: N. Amor, G. Rasool, N. Bouaynaya, and R. Shterenberg, "Hand Movement Discrimination Using Particle Filters"
3:50 PM - 4:10 PM 110 Ibrahim Ghalyan L02.02: I. Ghalyan, Z. Abouelenin, and V. Kapila, "Gaussian Filtering of EMG Signals for Improved Hand Gesture Classification"
4:10 PM - 4:30 PM 110 Xin Sui L02.03: X. Sui, H. Ishikawa, I. Selesnick, G. Wollstein, and J. Schuman, "Speckle Noise Reduction in OCT and Projection Images using Hybrid Wavelet Thresholding"
4:30 PM - 4:50 PM 110 Ziming Qiu L02.04: Z. Qiu, J. Langerman, N. Nair, O. Aristizabal, J. Mamou, D. Turnbull, J. Ketterling, and Y. Wang, "Deep BV: A Fully Automated System For Brain Ventricle Localization and Segmentation in 3D Ultrasound images of Embryonic Mice"
4:50 PM - 5:10 PM 110 Hansen Mansy L02.05: A. Taebi, R. Sandler, B. Kakavand, and H. Mansy, "Estimating Peak Velocity Profiles from Doppler Echocardiography using Digital Image Processing"
5:10 PM - 5:30 PM 110 Stephanie Chin L02.06: S. Chin, B. Panda, M. Damaser, and S. Majerus, "Stenosis Characterization and Identification for Dialysis Vascular Access"
Lecture Session No. 3 (Chair: Nashwa Elarby)
3:30 PM - 3:50 PM 116 Gaelyn Angus-Barker L03.01: G. Angus-Barker and J. Kar, "Comprehensive Fully Automated Left-Ventricular Ejection and Contractility Analysis"
3:50 PM - 4:10 PM 116 Tanvir Hassan L03.02: T. Hassan, L. McKinney, R. Sandler, A. Kassab, C. Price, F. Moslehy, and H. Mansy, "An Acoustic Approach for Early Screening of Developmental Dysplasia of the Hip"
4:10 PM - 4:30 PM 116 Ran Wang L03.03: R. Wang, Y. Wang, and A. Flinker, "Reconstructing Speech Stimuli From Human Auditory Cortex Activity Using a WaveNet Approach"
4:30 PM - 4:50 PM 116 Davide Piovesan L03.04: I. Ohu, D. Piovesan, and J. Carlson, "The Hurst Exponent – A Novel Approach for Assessing Focus During Trauma Resuscitation"
4:50 PM - 5:10 PM 116 Peshala Gamage L03.05: P. Gamage, M. Azad, A. Taebi, R. Sandler, and H. Mansy, "Clustering SCG Events using Unsupervised Machine Learning"
5:10 PM - 5:30 PM 116 Junjie Liu L03.06: J. Liu and H. Yaggi, "Characterization of Arousals in Polysomnography using the Statistical Significance of Power Change"
Closing Remarks
05:30 PM - 05:45 PM 110 Joseph Picone J. Picone, "The Future of IEEE SPMB"
  • Organizing Committee

  • General Chairs
    • Joseph Picone (Temple)
    • Ivan Selesnick (NYU-Tandon)
  • Technical Program Chair
    • Silvia Lopez (Blackfynn)
  • Program Chairs
    • Nashwa Elaraby (Penn State)
    • Amir Harati (Jibo, Inc.)
    • Hansen Mansy (UCF)
    • Iyad Obeid (Temple)
    • Amrita Sahu (Altria)
    • Robin Tibor Schirrmeister (Freiburg)
  • Industrial Liaison
    • Michael Mayor (IEEE SPS)
  • Publications Chair
    • Georgios Lazarou (USA)
  • Local Arrangements
    • Dee Fuller (Temple)
    • Eva von Weltin (Blackfynn)